Nawet co czwarty Polak korzysta z zagranicznych stron zakupowych, aby obdarować swoich bliskich. Przy czym królują chińskie portale.

W tym roku prezenty z Ali Express mogą nie być już takie tanie, albo dotrzeć z opóźnieniem. Fiskus wzmacnia kontrolę przesyłek, od których należy opłacić VAT oraz cło.

W listopadzie uruchomiono w Lublinie nowy Oddział Celny Pocztowy, który kontroluje ładunki z ChinaPost dostarczane koleją, który wesprze Oddział Celny Pocztowy w Warszawie (mający się skupić na transporcie lotniczym) oraz urzędy pocztowe w Pruszczu Gdańskim, Zabrzu oraz Poznaniu.
Kupujący mogą się zatem spodziewać częstszych niż dotychczas kontroli ze strony służb celnych oraz wezwań do uregulowania VAT oraz cła. 
Wszystko dlatego, że Polska w przeciwieństwie do większości krajów z UE nie pozwala na zwolnienie z VAT przy zakupach o niskiej wartości dokonywanych na pozaunijnych portalach.

Zgodnie z regulacjami UE, kraje członkowskie mogą nie pobierać VAT od towarów importowanych spoza UE o wartości poniżej 22 EUR. Dyrektywa pozwala jednak na odstępstwa, z czego skorzystała oczywiście Polska. 
Zgodnie z art. 51 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przesyłki o wartości poniżej 22 EUR powinny być wolne od daniny, jednak zwolnienia nie stosuje się do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.
Wyjątkiem pozostaje zwolnienie „prezentów”, czyli mówiąc językiem ustawy import towarów umieszczonych w przesyłce wysyłanej z terytorium państwa trzeciego przez osobę fizyczną (nie przedsiębiorcę) i przeznaczonej dla osoby fizycznej przebywającej na terytorium kraju (np. Polski), o ile wartość nie przekracza równowartości 45 euro (plus dodatkowo inne warunki).

Kontakt
BĘDZIN
42-500, 11 Listopada 9 lok. 8
biurowiec ING, II. piętro
Sekretariat: +48 606 978 818
r.pr. Podraza: +48 572 42 50 50
Pon - Pt: 9:00 - 17:00
Godziny/terminy spotkań ustalane indywidualnie
All Rights Reserved © 2018 Made by